Site icon В Україні

Визнання особи безвісно відсутньою

Визнання особи безвісно відсутньою

З настанням війни на території України зафіксована неабияка кількість людських жертв. На жаль, вже звичним явищем для багатьох українських сімей є пошук зниклих безвісти членів сім’ї та визнання їх безвісти відсутніми. Стан пошуку викликає не тільки невідомість, напругу, а й необхідність звернутися до правового поля, адже зникнення людини породжує юридичні значущі питання. Як отримати допомогу? Що буде з майном зниклої людини? Питання сімейних стосунків, мобілізації тощо. В правових наслідках оголошення людини безвісно відсутньою розібралися юристи компанії OGP.

Спершу варто нагадати, що людину можуть визнати безвісно відсутньою лише в судовому порядку. Обов’язковими умовами є відсутність даних про місце перебування особи протягом року та мета оголошення її безвісно відсутньою (правові питання щодо майна, шлюбу тощо).

Одне з найбільш поширених серед родичів та інших зацікавлених осіб є питання щодо управління майном. З моменту набрання законної сили рішення суду про визнання особи безвісно відсутньою встановлюється опіка над майном. За останнім місцем проживання нотаріус описує майно безвісно відсутнього та встановлює опікуна. До обов’язків опікуна відносяться: управління майном на користь власника, погашення боргів, утримання за рахунок майна осіб, яких відповідно до законодавства зобов’язаний утримувати власник майна. Припинити опіку можливо, коли особа з’явиться. 

Що стосується сімейних зв’язків, то закріплюється спрощена процедура розірвання шлюбу з особою, визнаною безвісно відсутньою. Це можна здійснити за заявою одного з подружжя в органах РАЦС. Один з подружжя, що виховує неповнолітню дитину, за умови, що інший є безвісно відсутнім, може отримати відстрочку від мобілізації. Для цього необхідно зібрати документи, що підтверджують факт родинних зв’язків, факт виховання та підтвердження правового статусу безвісно відсутнього батька чи матері та надати вищеперераховані документи до ТЦК та СП.  Відповідно до правил перетину державного кордону під час воєнного стану  чоловіки віком від 18 до 60 років можуть перетнути кордон, якщо не підлягають призову. Тобто за наявності відстрочки батько-одинак може законно виїхати за кордон.

Також, при встановленні особі статусу безвісно відсутнього припиняються пов’язані з такою особою зобов’язання. Це стосується договорів доручення, представлення за довіреністю. Учасника товариства з обмеженою відповідальністю, який володіє часткою менш ніж 50%, який визнаний судом безвісно відсутнім можуть виключити, якщо протягом року не заявлено право на спадщину. Якщо ж учасник ТОВ безвісно відсутній та володіє часткою в статутному капіталі у розмірі 50% або більше, то учасники можуть прийняти рішення про ліквідацію даного ТОВ.

В період воєнного стану також є понняття як зниклий безвісті за особливих обставин.

У разі, якщо безвісно відсутній є військовослужбовцем, то для членів його родини законодавством встановлюються певні соціальні гарантії. Так, за військовим зберігаються виплати за останнім місцем служби, сім’ям теж виплачується відповідне грошове забезпечення, надається право дітям на зарахування поза конкурсом до вищих навчальних закладів тощо.

Факт зникнення близької людини є завжди великим стресом, особливо, якщо необхідно додатково розв’язувати правові питання. Однак, необхідно звертатися за професійною юридичною допомогою, щоб індивідуально об’єктивно оцінити конкретний випадок та вчасно звернутися за захистом своїх інтересів та інтересів близьких.

Підготовлено юристами OGP.UA

Exit mobile version